O PRACOWNI

Jedną z podstawowych cech przestrzeni, w której funkcjonuje każdy z Nas jest jej wielowymiarowość. Może być wykorzystana w rozmaitym charakterze. Przez swoją ograniczoność ważne jest by była wykorzystana właściwie.
Analizy przestrzenne pomagają nadążyć za globalnie dokonującymi się zmianami i ciągle nowymi trendami oraz odpowiednim przełożeniu działań podejmowanych w przestrzeni na poziom lokalny w myśl idei „myśl globalnie, działaj lokalnie.” Przestrzeń posiada ogromny potencjał, a analizy pomagają w dostrzeżeniu go i pokierowaniu rozwoju w sposób, który go w pełni wykorzystuje.

Intensywna i często chaotyczna zabudowa często powoduje, że przestrzeń przestaje spełniać swoje funkcje, które początkowo były jej nadane. By tego uniknąć należy przestrzeń zacząć traktować jako jedną z podstawowych zmiennych ekonomicznych oraz społecznych. Ekonomicznie jako miejsce, w którym decydujemy się na lokalizację inwestycji, czyli po prostu atrakcyjne inwestycyjnie. W ujęciu społecznym jako miejsce spotkań ludzi, wymiany informacji, stanowiące centrum danego wydzielonego obszaru. Dlatego też analizy przestrzenne dotyczą sfery prywatnej jakimi są samodzielne działające jednostki gospodarcze, firmy zrzeszone w formie klastrów oraz wszelakie organizację działające w danym środowisku i oddziałujące na daną przestrzeń i tym samym uzależnione od zmian zachodzących na jej terenie.





Nie umniejsza to znaczenia wpływu przestrzeni na rozwój jednostek terytorialnych w ujęciu państwowym jako gmin, powiatów oraz województw. Organy zarządzające samorządami mają obowiązek świadomie zarządzać zasobem jakim jest przestrzeń na korzyść mieszkańców tam żyjących, pośrednio podnosząc jakość życia lokalnej społeczności. Analizowanie przestrzeni pozwala na zbadanie zjawisk w niej zachodzących na przestrzeni czasu lub w danym punkcie. Pomaga na trafne podejmowanie dalszych decyzji dotyczących strefy ekonomicznej, społecznej czy też środowiskowej działalności ludzkiej. Misją Pracowni jest wielowymiarowa analiza przestrzeni w celu zbadania jej aktualnych uwarunkowań, a także wyznaczenie możliwych ścieżek jej dalszego rozwoju. W tym celu dokonujemy szeregu obliczeń oraz analiz danych statystycznych w celu przełożenia ich na mapę oraz ukazania w ciekawej i przystępnej formie wizualnej.